Suchá pokožka prípadne jej nadmerné šúpanie nie je príjemné ani zdravému človeku, u ktorého sa tento problém môže vyskytnúť v dôsledku nesprávnej životosprávy. Horšie je, ak vás tento problém trápi celý život, nakoľko ide o diagnózu. Psoriáza, známa aj ako lupienka, atopický ekzém alebo dermatitída, sa nanešťastie vyskytuje aj vo vašom okolí. Nemusíte sa však báť nikoho, o kom viete, že touto diagnózou trpí. Nejde totiž o prenosné ochorenie, ako sa mnohí boja a ostatných strašia. Nečudo, že sú potom psoriatici utiahnutí, keďže o nich kolujú kadejaké nepravdivé fámy. Dnes vám o lupienke ponúkneme viac informácii, rovnako ako aj možnosti jej liečby. Opäť medzi ľuďmi koluje, že toto kožné ochorenie sa nedá nijako liečiť. To nie je pravda a nižšie vám to aj dokážeme.
Čo vlastne toto ochorenie predstavuje?
Nadmerné zmnožovanie buniek. Ide o špecifický problém, pri ktorom dochádza k nadmernému bujneniu buniek pokožky, čo vyvolá zápalový proces. U psoriotika teda bunky dozrievajú rýchlejšie. Tým, že ich je príliš veľa sa koža začína šúpať. Tento problém sprevádzajú aj iné príznaky, o ktorých vám povieme nižšie. Dôležité ale je, že psoriáza alebo lupienka, je autoimúnne ochorenie. To znamená, že imunitný systém bojuje proti bunkám vlastného tela. Atopická dermatitída ale nie je smrteľná a pri včasnej diagnostike ani nemusíte pociťovať ťažkosti typické pre toto kožné ochorenie.
Pokiaľ si myslíte, že psoriáza je čisto geneticky problém, to znamená, že ste ho po niekom zdedili, ste na omyle. Ako sme už vyššie uviedli, ide o autoimúnne ochorenie, ktoré môže spustiť veľmi veľa faktorov. Spomeňme aspoň niektoré z nich. Napr. ide o streptokokovú infekciu, angínu, zápal stredného ucha či infekcie horných dýchacích ciest, hormonálne zmeny. Lupienku môžu spustiť aj niektoré lieky, stres, nezdravý životný štýl (alkohol, cigarety, obezita), poranenia kože, ale napr. aj zmena počasia, tesné oblečenie či poštípanie hmyzom. Spúšťačov je skutočne veľa. Takže ak vám lekár diagnostikuje atopický ekzém resp. psoriázu, neoplatí sa vám hnevať na vašich predkov J.
Príznaky lupienky alebo ako ju odhaliť
Toto kožné ochorenie je možné odhaliť niekoľkými spôsobmi, pričom niekedy ani nemusíte mať znalosť o tom, že ho vlastne máte. Na základe toho rozoznávame tri štádia lupienky. Prvé nemá žiadne vonkajšie prejavy, ide len o zakódovanú genetickú informáciu. Druhé štádium psoriázy má už svoje príznaky, no tie sa prejavujú vo vnútri vášho tela, nie navonok. Odhalia ju krvné testy. Prejavy druhého štádia sú rýchlejšie spaľovanie cukrov v pokožke, zmnožovanie buniek imunitného systému, dlhšie hojenie rán atď.
Tretie štádium už môžete aj vidieť. Psoriáza ako ju poznáme, sa vo svojom plnom svetle prejavuje červenými lúpajúcimi sa fľakmi na pokožke, svrbením či šúpaním kože. Toto zapálené miesto sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele. Na pokožke hlavy, teda aj vo vlasoch, na rukách, na bruchu, na chrbte, na nohách, na bedrách, na hrudi, na kolenách…prosto skutočne skoro všade.
Možnosti liečby lupienky
Ako sme uviedli, napriek rôznym rečiam, ktoré ste mohli o tomto kožnom ochorení počuť, lupienka je liečiteľná a jej pokrok možno zastaviť. Všetko závisí od toho, v akom štádiu toto ochorenie podchytíte. Ak je už neskoro, je pravda, že väčšinou pretrváva už celý život, no nie je to smrteľný dôvod. Poznáme 4 základné možnosti liečby: topická, perorálna, fototerapeutická a biologická.
Pri nižšom rozsahu psoriázy sa využíva práve topická a perorálna liečba. Perorálna spočíva v liečení problému zvnútra, teda pomocou tabletiek či inými aktívnymi požívacími látkami. Topická predstavuje liečbu psoriázy zvonka, teda mastením postihnutého miesta krémom, gélom, balzamom, masťou atď. Práve mastenie je najlepšou a najpríjemnejšou možnosťou liečby pre mnohých ľudí s lupienkou, nakoľko priamo potláčajú zápal, miesto zvlhčujú, zbavujú svrbenia a samotné vmasírovanie prípravku je pomerne príjemnou záležitosťou. Pri fototerapii sa využíva ožarovanie postihnutého miesta laserom. Biologická liečba psoriázy je špeciálny, ambulantný druh liečby, ktorý sa využíva u ľudí v ťažkom štádiu ochorenia. Ide o priame aplikovanie účinnej látky na postihnuté miesto. Niekomu stačí sedenie raz za týždeň, inému aj raz za mesiac.
Pokiaľ sa vám zapálené miesta z psoriázy objavujú na tvári, najlepším riešením bude zakúpiť si veľmi dobrý krém alebo masť, ktoré vašu pokožku upokoja. Pre problematické miesta na hlave a vo vlasoch si môžete zakúpiť špeciálne šampóny, prípadne iný druh starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy. Stavu lupienky ale pomôžete napr. aj špecializovanými kúpeľami, pobytom v prímorských oblastiach či pobytom na slnku.
Liečba psoriázy doma aj bez pomoci liekov
Keď už vám raz bolo diagnostikované toto kožné ochorenie, je dobré, aby ste boli pod dohľadom lekára a rešpektovali jeho stanovenú liečbu. Mimo odbornej rady ale toho veľa môžete pre seba urobiť aj u vás doma a nebude vás to stáť nič navyše. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Jedlo sa neodráža len na našej hmotnosti, ale aj na zdravotnom stave. Preto by ste mali prehodnotiť váš jedálniček, ktorého zmena by vám mohla byť len na osoh. Mali by ste vylúčiť alebo aspoň obmedziť škodlivé jedlá ako údeniny, mastné a vyprážané, presáľané či presladené jedlá. Nevhodné je aj biele pečivo. Naopak, ak sa preorientujete na celozrnné výrobky a naučíte sa jesť zdravo a hlavne množstvo čerstvých vitamínov vo forme ovocia a zeleniny budete prekvapený. Stav vašej lupienky sa určite zlepší. Pridajte viac potravín bohatých na omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty, probiotické výrobky atď. Samozrejme, obmedzte aj cigarety a alkohol, ktoré len vysušovanie pokožky podporujú a teda ochorenie zhoršujú. Psoriáza zvykne ustúpiť napríklad aj u žien počas tehotenstva.