Doprajete si z času na čas profesionálnu starostlivosť u kozmetičky či kaderníčky? Ak áno, patríte k veľmi malému percentu obyvateľov, ktorí sú ochotní si nájsť čas a ešte si aj zaňho zaplatiť. V dnešnej uponáhľanej dobe máme pocit, že nemáme čas na nič. Ale je priam nevyhnutné, aby sme si na seba našli aspoň jednu – dve hodinky času týždenne. Nemusí ísť o profesionálnu návštevu kozmetičky alebo kaderníčky. Svoj salón si viete urobiť aj doma. A verte, že keď sa začnete o svoju pleť a vlasy starať viac, nielenže sa budete lepšie cítiť, ale budete aj lepšie vyzerať. Stačí preto urobiť len minimum.
Starať o seba by sa mali nielen ženy, ale aj muži, ktorým sa škodlivé vonkajšie vplyvy nijako nevyhýbajú. Ide napr. o teplotné zmeny (zimný alebo horúci vzduch), nesprávne stravovanie, výpary z áut, varenia a iných produktov…To všetko skutočne vplýva na našu tvár, aj keď si to možno neuvedomujeme.
Pokožka sa skladá z niekoľkých vrstiev, pričom každá je podstatná. Jednotlivé škodlivé faktory nepoškodzujú len samotný povrch, ale aj vnútro pokožky tváre, ktorá sa napĺňa toxínmi. Prirodzené póry na pleti, ktoré sú určené na dýchanie pokožky, sa tak upchávajú, čo si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Prejavuje sa to čiernymi bodkami na nose, na čele, na brade, na lícach, akné, vyrážkami či inými problémami. Zatočiť s nimi však viete pomerne rýchlo. V prípade, že vás trápia nejaké kožné ochorenia je potrebné zvýšiť starostlivosť o pleť a pokožku niekoľkonásobne. Medzi časté ochorenia patrí napr. aj lupienka.
Maska, krém, gél, sérum, tonikum, pleťová voda…čo je v starostlivosť o pleť lepšie?
Ako vidíte, možnosti očisty tváre je hneď viacero. Podľa toho, aký problém vás trápi, si môžete vybrať z niekoľkých radov a výrobcov produktov. Aby ste si zvolili správnu starostlivosť, je nutné vedieť, akú pleť máte (suchú, zmiešanú, mastnú alebo citlivú či normálnu). Obzvlášť veľký pozor si dávajte pri výbere prípravkov pre citlivú pokožku, ktoré by nemali obsahovať alkohol, nakoľko môžu spôsobiť poškodenia tváre (začervenanie, sušenie atď.).
Ak máte problematickú mastnú pleť alebo problémy len na T-zóne, prípravky s obsahom alkoholu vám môžu len pomôcť. Samozrejme, netreba to s ich aplikáciou preháňať. Najčastejšie ich nájdete v najjednoduchšej starostlivosti o pleť, akými sú čistiace pleťové vody. Na čierne bodky, vyrážky, akné a iné nedokonalosti pokožky tváre sú určené aj špeciálne masky či gély. V takom prípade musí každý produkt dokázať pokožku čistiť hĺbkovo, nielen na povrchu, pretože ináč žiadne zmeny nenastanú.
Medzi najsilnejšie a najlepšie masky patrí čierna kórejská zlupovacia maska, ktorej účinok zaznamenáte už pri prvom použití. Tá zároveň odstraňuje odumreté bunky pokožky. Spomedzi zmývateľných masiek je veľmi dobrá ílovitá maska, ktorá pleť nielen prečistí, ale ju aj hĺbkovo vyživí a dlhodobo hydratuje. Pozitívne účinky v starostlivosti o pokožku tváre zaznamenávajú aj pílingové gély a masky, ktoré pleť vymasírujú, prekrvia, odstránia odumreté čiastočky pokožky, zjemnia ju a dodajú vám svieži vzhľad.
Po každej maske či géle je dobré si pokožku tváre natrieť tonikom alebo hydratujúcim krémom, ktoré ju vyživia. Na použitie hydratujúcich a vyživujúcich krémov nezabudnite, hlavne, ak máte suchú pokožku. K hydratácii vám môžu napomôcť aj tzv. látkové masky. Tie nemusíte nijako natierať, len ich už hotové zakúpite. Zvyknú byť napustené účinným zložením, takže starostlivosť o pleť bude o to skrátená, možno aj príjemnejšia. Len si ju priložíte na tvár a čakáte.
Starostlivosť o pleť ale môže byť aj iného charakteru. Problémom môžu byť pribúdajúce vrásky, ochabnutie pokožky, bledosť, únava atď. Zakúpiť si môžete nočné alebo denné krémy, prípadne séra, ktoré vašu pokožku napnú a postupne vypĺňajú vrásky. Okrem toho vám tvár rozjasnia a dodajú jej mladistvý vzhľad.
Pred čistením tváre nezabudnite na tieto zásady
Ak ste sa rozhodli starostlivosť o pleť nebrať na ľahkú váhu, fandíme vám. O to dôležitejšie je, aby ste ju vykonávali správne. Vždy si masku, krém, sérum, gél či pleťovú vodu nanášajte na čistú a odličenú tvár. Najlepšie je tieto procedúry vykonávať večer alebo v deň, kedy už svoju pokožku nijako nezaťažíte nijakým krycím krémom ani šminkami. Je potrebné jej nechať dostatok priestoru a času, aby jednotlivé látky z použitých produktov vstrebala.
Veľkou pomôckou v starostlivosti o pleť je aj sauna na tvár. Ide o bežné naparovanie pomocou špeciálnej sauny. Vďaka nej sa totiž pokožka pripraví na procedúry čo najlepšie. Póry sa otvoria, čím umožnia jednotlivým produktom prechádzať až do najhlbšej vrstvy pokožky, a tým zvýšia ich účinok.
K celkovému výrazu tváre sa je dobré sústrediť nielen na starostilovsť o pleť, ale aj o chrup. Vplyvom rôznych faktorov dochádza k ich zažltnutiu alebo k inému sfarbeniu a jediným možným riešením je vtedy vybielenie zubov. Veľmi pomôže aj úprava stravovania.
Nech sú vaše vlasy vašou korunou krásy
Hlava je najmenej chránenou časťou nášho tela. Je vystavená mnohým vplyvom, čo pôsobí nielen na pokožku tváre, ale aj na pokožku hlavy a na vlasy. Preto si taktiež zaslúžia zvýšenú starostlivosť. Ich poškodenia sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Môžete mať napr. príliš suchú pokožku hlavy, čo vedie k tvorbe lupín, naopak zas príliš rýchlo mastiacu sa pokožku, čo vedia k rýchlemu masteniu sa vlasov. Okrem toho sa problémy týkajú malého objemu, lámavosti, štiepeniu končekov, riedkosti, vypadávaniu vlasov, ich kvality, hrúbky, neprispôsobivosti, strapateniu atď.
Aby ste mali krásne vlasy, je dôležité zvoliť správnu starostlivosť. Opäť si vyberajte produkty, ktoré zodpovedajú vášmu typu vlasov a problému. Nanešťastie, nestačí si len vybrať správny šampón, ale aspoň raz týždenne im doprajte napr. zábal, masku, balzam alebo sérum. Nezaberie vám to viac ako 15 minút času. Zvyčajne sa tieto prípravky zvyknú nanášať na čerstvo umyté mokré vlasy. Po nejakom čase sa zmyjú a vy môžete fungovať ďalej. Rozdiel bude akurát v tom, že správna starostlivosť vás urobí krajšími a vaše vlasy budú lepšej kvality zvyčajne už po prvom použití.
Ak starostlivosť o vlasy chcete brať skutočne vážne, obmedzte používanie produktov, aké ich najviac zaťažujú. Asi tušíte, že ide o žehličky, kulmy, teplovzdušné fény či niektoré laky. Ak už, tak pred ich použitím si na ne aplikujte ochranný sprej, ktorý by mal negatívny dopad týchto produktov na vaše vlasy stlmiť.
Na tvári sa však nachádzajú aj iné vlásky, konkrétne v okolí očí. Áno, aj o nich sa môžete starať viac. Pomocou rôznych prípravkov môžete stimulovať rast mihalníc, dodať im objem, dĺžku, zlepšiť kvalitu atď.